VÝZNAM KREVNÍCH SKUPIN V JAPONSKÉ KULTUŘE

5. září 2008 v 17:00 | Janya |  Naruto

VÝZNAM KREVNÍCH SKUPIN V JAPONSKÉ KULTUŘE

______Pokud jste fanoušky mangy, anime a japonské kultury vůbec, jistě jste se již setkali s nějakou tou narážkou na souvislost krevních skupin a charakteru člověka. Možná jste to přešli bez povšimnutí jako další japonskou bláznovinku, možná vám to vrtalo hlavou. Pokud patříte ke druhé zmíněné skupině, třeba vás bude zajímat tento článeček.
______Nebudu vás zatěžovat zbytečnými kvanty biologických informací, ale věřte, že lze rozlišit čtyři základní krevní skupiny: A, B, AB a 0. Za tento významný objev, který zachránil již tisíce, možná miliony lidských životů vděčíme rakouskému vědci Karlu Landsteinerovi.
______Po celém světě je nejvíce rozšířen krevní typ 0, ale vědci si v průběhu historie všimli, že pro některé etnické skupiny je typický vyšší výskyt jiné krevní skupiny (např. V ČR je to typ B). Tento fakt hrál do karet nacistům a jejich teorii o dokonalé rase a netrvalo dlouho a nějakého chytráka napadla myšlenka o vlivu krevních skupin na lidskou osobnost. Nebyl to první nápad tohoto druhu, určitě znáte termíny z psychologie osobnosti - sangvinik, flegmatik, cholerik a melancholik. Možná to nevíte, ale toto rozdělení vychází z myšlenky, že v každém člověku převládá jistá tělní tekutina a ta ovlivňuje jeho povahu: sangui = krev; phlegma = hlen; cholé = žluč; melan cholé = černá žluč.
______V roce 1927 se teorie vlivu krevních skupin na lidskou povahu dostala prostřednictvím profesora Takeuji Furukawy do Japonska a rychlostí blesku si získala na popularitě a významu - jeden příklad za všechny:
______V roce 1895 porazilo Japonsko Čínu, následovala okupace Taiwanu a dlouholetý odpor Taiwanců vrcholící v letech 1930 - 1931, kdy byly při nepokojích zabity stovky japonských osadníků. Po zjištění, že 41,2% obyvatel Taiwanu disponuje krevní skupinou 0, Furukawa usoudil, že Taiwanská resistence a krutost jsou geneticky dány, na druhou stranu mezi etnickou skupinou Ainu žijící na severu Japonska, zejména na ostrově Hokkaidó, je výskyt krevní skupiny 0 pouhých 23,8%, což mělo vysvětlovat mírnost tohoto etnika. Na základě těchto faktů doporučil zvýšit počet taiwansko-japonských manželství, aby byl krevní typ 0 co nejvíce redukován. (v Japnonsku je nejrozšířenější typ A)
______Naštěstí koncem 30. let 20. století Japncům došlo, že Furukawovo bádání nemá nějaké pevnější vědecké kořeny a krevní šílenství vymizelo. Obrození se dočkalo v 70. letech díky jistému spisovateli Masahiko Nomim, který na téhle staré novince určitě vydělal pěkný balík Eye-wink
______A jak je to v Japonsku dnes? Některé společnosti sice rozdělují zaměstnance do pozic vhodných pro jejich krevní skupinu, dokonce prý krevní skupina může rozhodnout i o dědici nějakého toho rodinného impéria, ale spíš bych japonskou "posedlost" krevními skupinami porovnala se zájmem západního světa o horoskopy všeho druhu. Když si ráno v novinách čte Evropan horoskop pro Váhy, Japonec na druhé straně zeměkoule hledá na internetu, co dneska čeká "áčka". Pokud my u nás v zemi mléka a strdí pokládáme svým idolům otázku: "Jaké jsi znamení?", kolegové v zemi sushi a anime se ptají: "Jakou máš krevní skupinu?"
______Zajímá vás, co o vás vypoví tekutina života? Podívejte se na tento malý přehled.
Typ A: čestný, kreativní, citlivý, klidný, spíše introvert, nedokáže lhát, těžko přiznává své vlastní city. (Lee, Hinata, Sarutobi)
Typ B: divoký, muž činu, veselý, nespolehlivý, sobecký arogantní (Naruto, Minato, Ino, Choji, Gai, Ten Ten, Kiba, Orochimaru, Jirayia, Tsunade)
Typ AB: vyrovnaný, racionální, dokáže se dobře ovládat, kritický, nerozhodný (Sasuke, Kurenai, Shino, Shikamaru)
Typ 0: společenský, nekonfliktní, optimista, ješitný, nedbalý, neomalený (Sakura, Kakashi, Neji, Asuma, wishtobeslim)
______Láska že prochází žaludkem? Ale houby, jsme v Japonsku, tady jdou na lásku přes žíly Smiling
A + A, AB
B + B, AB
AB + AB, A, B, 0
0 + 0, AB

______To je asi vše. Jestli se vám to líbilo, jsem ráda, ale nezapomeňte prosím, že to je jenom taková hloupost pro radost a charakter člověka je dán člověkem, nikoli jeho krví.

Omlouvám se wishtobeslimě, vím že je to neslušný tohle udělat... A taky se ti omlouvám a tak uvádím teda stránku ;o) TADY


 


Komentáře

1 wishtobeslim | 6. prosince 2008 v 20:08 | Reagovat

a hele, můj článek, hmm, jsem sice ráda, že se líbí, ale slušnost je se zeptat, jestli si ho můžeš "půjčit" aspoň jméno původního autora bys uvést mohla :(

2 Janya - admin | Web | 15. prosince 2008 v 19:15 | Reagovat

gomenasai

残念に思う

promiň

;o)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama